Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #9 – TOP 7 trendów w krypto na rok 2022:

 

Cześć! Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule 🙂 Kilka dni temu zaczął się nowy rok. W związku z tym dzisiaj pogadamy sobie o tym, co może wydarzyć się 2022.

Jakie trendy zyskają na popularności? 

Jak rozwinie się web 3.0?

I czy kryptowaluty zostaną zdelegalizowane? 

To wszystko w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do czytania!   

Spis treści: 

#1 Masowa adopcja i rola kantoru krypto 

#2 NFT

#3 Metaverse i PlayToEarn

#4 Wieloryby, duzi gracze i instytucje 

#5 Środowisko vs Bitcoin 

#6 Pierwszy ETF na SPOT…?! 

#7 ETH 2.0

#8 Delegalizacja kryptowalut – czy to możliwe? 

#1 Masowa adopcja i rola kantoru krypto 

Jeśli interesujesz się rynkiem kryptowalut, na pewno wiesz, że obecnie krypto wchodzi do tzw. mainstreamu. Coraz więcej osób zaczyna się tym interesować, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że krypto jest jedną z niewielu branż, w których próg wejścia dla osób non-crypto jest bardzo wysoki. 

Jak to możliwe? Żeby kupić swoje pierwsze kryptowaluty, zazwyczaj trzeba zakładać konto na giełdzie, robić weryfikację i przesyłać środki za pomocą karty. Wielu początkujących inwestorów nie wie, jak zrobić to inaczej, dlatego szukają rozwiązań. Rozwiązań, które w prostych sposób przeprowadzą ich od miejsca A do miejsca B. Rozwiązań, które w prosty sposób pozwolą im na zakup swoich pierwszych Bitcoinów czy ETH. 

Co za tym idzie, w 2022 roku popularność zyskają wszystkie projekty, które obniżają próg wejściowy. Wygrają Ci, którzy pokażą, jak łatwo jest kupić kryptowaluty, a masowa adopcja kryptowalut sprawi, że ludzie będą otwierać coraz to nowe kantory krypto w kolejnych miastach – w Polsce i na świecie. 

Warto korzystać z prostych rozwiązań! 

#2 NFT – informacje kryptowaluty:

Chyba już każdy o tym słyszał 🙂 NFT tu, NFT tam, PEPSI robi swoje NFT, Adidas dołącza do Bored Ape Yacht Club, Snoop Dogg wchodzi w świat NFT, Gary Vee wypuszcza swoją kolekcję NFT.  

Jednym słowem – jest tego mnóstwo. 

Non-fungible-tokens, czyli niewymienialne i niepowtarzalne cyfrowe tokeny, zdominowały rok 2021. Co ciekawe, nawet Watykan wprowadził certyfikaty covidowe w formie NFT, a kiedy duże instytucje i państwa wchodzą w rynek blockchaina, krypto staje się coraz bardziej popularne. 

Na ten moment kapitalizacja rynku NFT to jedynie 22 000 000 000 USD. Dla porównania, kapitalizacja rynku krypto to ponad 2 240 000 000 000 USD. 

Co więcej, w przyszłym roku prawdopodobnie będziemy obserwować tego rynku. Już teraz funkcjonują różnego rodzaju marketplace’y (jak np. OpenSea), na których możesz kupić swoje pierwsze NFT. 

Dodatkowo, coraz częściej wykorzystuje się NFT w influencer marketingu. 

Warto też wspomnieć o tym, że już teraz pojawiają się projekty, które tokenizują nieruchomości albo wykorzystują NFT jako skina w grze mobilnej / komputerowej. 

Dzieje się!

#3 Metaverse i PlayToEarn – inwestycja w kryptowaluty:

A kiedy już przy grach jesteśmy, nie sposób zapomnieć o trendach Metaverse i PlayToEarn, które mocno rozwijają się za sprawą takich projektów jak Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Inifnitie (AXS) czy Bloktopia (BLOK). 

“Dobra, a czym się różni Metaverse od PlayToEarn?”

Metaverse to wirtualna rzeczywistość. Kopia tego, co mamy na Ziemi, przeniesiona na blockchain. Świat Metaverse szczególnie spopularyzował się po tym, jak Facebook zmienił swoją nazwę na META, a Mark Zuckerberg opowiedział o zastosowaniu Oculusa. Dodatkowo, cała firma od dawna zgłębia tematy VR i AR. Przypadek? Nie sądzę 🙂

Natomiast PlayToEarn to trend polegający na popularyzacji gier opartych o blockchain, które wynagradzają swoich użytkowników. Warto również wspomnieć o tym, że wokół PlayToEarn powstały projekty, które tworzą gildie. 

Co to takiego? 

Gildie to legiony graczy, które są wysłane przez dany projekt do grania w jakąś grę z trendu PlayToEarn. Dzięki temu użytkownicy generują cashflow, część wynagrodzenia płynie do graczy, część do założycieli, a część do tokenariuszy i wszyscy zarabiają. 

Obecnie zarówno PlayToEarn jak i Metaverse bardzo mocno się rozwijają i nic nie wskazuje na to, żeby trendy te miał się zatrzymać. 

#4 Wieloryby i instytucje – kryptowaluty to…

Gra dużych graczy 🙂 

Coraz częściej słyszymy o tym, że sławne osoby mają Bitcoina czy inne kryptowaluty, ale po prostu o tym nie mówią. 

Np. ostatnio okazało się, że Tim Cook posiada BTC. Powiedział, że cyfrowe aktywa są “rozsądną opcją na dywersyfikację portfela”. W minionym roku również Tesla, jako firma,  zakupiła Bitcoina. 

Nawet część senatorów w USA wypowiada się bardzo pozytywnie o kryptowalutach. I ten trend będzie kontynuowany – kto wie, kto jeszcze dołączy do rynku w tym roku 🙂  

#5 Środowisko vs Bitcoin – bezpieczne kryptowaluty: 

Kolejna rzecz to zmiany klimatyczne. Już teraz słyszy się o ekologicznych metodach wydobywania Bitcoina, a w ciągu roku będzie tego jeszcze więcej. 

Nacisk regulatorów na liczne kopalnie powoduje, że muszą one przerzucić się z prądu na zieloną energię. 

Jakie to ma znaczenie dla zwykłych zjadaczy chleba, dla zwykłych inwestorów?

Możliwe, że zobaczymy ogromny wzrost wartości coinów, które w jakiś sposób rozwiązują problem wysokiego zużycia prądu. 

Poczekamy – zobaczymy 😀 

#6 Pierwszy ETF na SPOT…? Opinia kantoru krypto: 

W minionym roku rządu zaakceptowały ETF Bitcoina na rynek futures. W momencie wejścia na NASDAQ (Amerykańską giełdę), ETF ten osiągnął 1 000 000 000 USD obrotu. 

Co więcej, od dawna mówi się o ETF-ie na rynek SPOT. 

“Czyli??”

Rynek SPOT to przeciwieństwo rynku futures (rynku kontraktów terminowych). Kontrakty terminowe polegają na spekulacji na cenie aktywa bazowego, a co za tym idzie, każdy ETF na jakikolwiek rynek futures (złoto / węgiel / ropa)  jest ekspozycją na tzw. papierowe aktywo.

Natomiast ETF na rynek SPOT daje inwestorom bezpośrednią ekspozycję na dane aktywo. 

Dlaczego o tym mówimy? 

Sprawa jest o tyle ciekawa, że ETF na rynek SPOT wprowadziłby do rynku ogromną ilość inwestorów retail, ponieważ nie istnieje tutaj kwestia bariery wejścia, o której pisaliśmy na początku. 

Inwestorzy kupują ETF i płacą gotówką. Nie “bawią się” w kwestie techniczne. Cała reszta jest po stronie funduszu (zakup + przechowywanie danego aktywa). 

Dodamy tylko, że ETF na SPOT pojawi się prędzej czy później. Być może to będzie właśnie w 2022 roku. 

#7 ETH 2.0 – aktualności kryptowaluty: 

W 2022 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawi się też wersja ETH 2.0, która sprawi, że cały łańcuch będzie znacznie tańszy, a samo ETH przejdzie na PoS (Proof of Stake). 

Teraz, kiedy łańcuch jest drogi, deweloperzy cały czas budują DAppsy na ETH. Kiedy sieć będzie jeszcze tańsza, jeszcze więcej developerów zacznie budować projekty na Ethereum, transakcje staną się jeszcze tańsze, więc będzie jeszcze więcej ETH w obiegu 🙂

Co za tym idzie, łańcuch ETH stanie się bardziej popularny.  I to jeszcze w tym roku 🙂 

#8 Delegalizacja kryptowalut – czy to możliwe? Kantor krypto: 

Raczej nie 🙂 Krypto jest zagrożone tylko wtedy, kiedy tradycyjny system bankowy odetnie połączenie krypto-banki, co raczej się nie wydarzy, dopóki wielu możnych tego świata inwestuje w kryptowaluty. 

Natomiast nie można wykluczać tego, że rządy uregulują kryptowaluty i wprowadzą obowiązkową weryfikację KYC (know-your-client). 

Mimo tego obracając stablecoinami w DeFi ciężko jest wykryć czyjąś tożsamość.  

Podsumowanie

A stable coiny możesz zdobyć u nas! Jeśli myślisz o tym, jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji i jak kupić swoje pierwsze bitcoiny, zapraszamy do naszego kantoru krypto! 

Dodatkowo, kupując u nas, od razu możesz przyjąć swoje środki na portfel zewnętrzny, dzięki czemu Ty i Twoje środki będą w pełni bezpieczne.