Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #7 – czym są stable coiny? (musisz to wiedzieć)!

 

Cześć! Super, że jesteś z nami 🙂 Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule. Dzisiaj porozmawiamy sobie o stable coinach. 

Czym są? 

Ile ich jest? 

Jak na nich zarobić?

I jak można je kupić? 

Wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do czytania! 

Czym są stable coiny? 

Najprościej mówiąc – stable coiny to stabilne coiny 🙂  Czym różnią się od tradycyjnych kryptowalut, takich jak np. Bitcoin? Cena Bitcoina cały czas się waha, natomiast cena stable coinów nie waha się praktycznie w ogóle. 

Ich cena utrzymuje się 1:1 do dolara (np. 1 USDT = 1 USD), chociaż czasami, w przypadku dużych krachów, zdarza się, że stable tracą tzw. peg do dolara. 

Co to znaczy? Przez dużą ilość sprzedających 1 USDT nie jest warty 1 USD, tylko np. 0,96 USD.

Gdzie używamy stable coinów? Znajdziesz je zarówno na wszystkich dużych giełdach, jak i w świecie DeFi. To właśnie w parze do różnych stable coinów zazwyczaj podawane są wyceny większości assetów. 

Przykładowo, wycena BTC najczęściej podawana jest w parze BTC / USDT. 

“Hmm, a czym właściwie jest USDT?” 

Wymiana kryptowalut – jakie mamy stable coiny? 

USDT (Tether), o którym czytałeś przed chwilą, to najpopularniejszy stable coin na świecie. Jego kapitalizacja to obecnie ponad 77 000 000 000 USD. Whitepaper projektu został opublikowany już w 2012 roku, a sam projekt początkowo nazywał się RealCoin. Pierwsze RealCoiny pojawiły się na sieci Bitcoina już w 2014 roku. Natomiast rok później RealCoin, już pod nazwą Tether, został wprowadzony na giełdę Bitfinex. 

Kolejnymi popularnymi stable coinami są BUSD (Binance USD) i USDC (USD Coin). BUSD to stable coin giełdy Binance, oparty o łańcuch Binance Smart Chain. Natomiast USDC to stable coin z 3-letnim stażem, który wszedł na rynek w 2018 roku. Co ciekawe, w tym roku firma VISA ogłosiła, że będzie używała tego stable coina do wewnętrznych transakcji, ponieważ USDC jest jedynym stable coinem na rynku, który ma 100-% pokrycia w walutach fiducjarnych.  

Ostatnio również ogromną popularność zyskuje UST (Terra USD), wraz ze wzrostem ekosystemu TERRA. LUNA (najważniejsza waluta ekosystemu TERRA) i UST są zaprogramowane w taki sposób, że nie można dodrukować UST. 

Żeby kolejne coiny UST pojawiły się na rynku, trzeba spalić równowartość określonej kwoty w kryptowalucie LUNA, co z kolei znacznie zmniejsza podaż LUN-y i mocno działa na deflację. 

Oprócz tego mamy na rynku takie stable coiny, jak DAI czy TUSD.  

Praktyczne użycie stable coinów – kantor krypto radzi:

Kiedy inwestujemy w krypto, liczymy na zysk. Tylko ten zysk trzeba realizować 🙂 Są dwie metody realizowania zysków – do FIATów (do dolara, złotówki czy franka) i do stable coinów. 

Załóżmy, że kupiłeś w marcu Bitcoina za 1000 USD. Dziś Twoja inwestycja jest warta 2000 USD, więc chcesz zrealizować zysk.

Masz dwie opcje:

OPCJA 1: Kiedy sprzedajesz swojego BTC do USDT, UDC czy UST, nie tworzy się obowiązek podatkowy. 

OPCJA 2: Natomiast kiedy sprzedajesz swojego BTC do złotówki czy dolara, przez dużą giełdę, momentalnie tworzy się obowiązek podatkowy. Musisz wtedy zapłacić 19% podatku. 

Dlaczego zatem warto realizować zyski do stable coinów? Po prostu możesz swoje środki reinwestować dalej, żeby w przyszłości zrealizować profit przy dużo większych zyskach. 

PS. Warto wiedzieć, że podatek od kryptowalut rozliczamy raz na rok, w kwietniu. 

“A co jeśli nie chcę reinwestować?”

Natomiast jeśli nie chcesz ani reinwestować zarobionych środków, ani realizować zysku do FIAT-ów, warto zainteresować się stakingiem

Nasz kantor krypto stworzył już artykuł na ten temat. W skrócie: możesz zarabiać pasywnie na swoich stable coinach, tak samo jak na lokatach czy depozytach bankowych, z tym że zwrot z inwestycji jest o wiele wyższy. 

W świecie krypto oprocentowanie na stakingu stable coinów jest zazwyczaj w przedziale od 7 do 15-20% (w czasie hossy), a w czasie bessy yield spada do jednocyfrowych wartości, co i tak daje przewagę nad stopami procentowymi tradycyjnego systemu finansowego.   

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj poprzedni artykuł, który podlinkowaliśmy powyżej. 

Jak stable coiny mogą przydać się w przyszłości? 

Już teraz mówi się o tym, jak w przyszłości duże firmy i społeczeństwo będą mogli korzystać ze stable coinów. 

Oto 5 najlepszych pomysłów, które znaleźliśmy: 

  1. Czynsze, wynagrodzenie lub płatności cykliczne (np. za usługi w modelu subskrypcyjnym).
  2. Zarządzenie tradingiem i majątkiem. 
  3. Płatności handlowe pomiędzy dużymi firmami na arenie międzynarodowej. 
  4. Store of value = stable coiny jako magazyn wartości, będący wieloletnią poduszką finansową.
  5. Przelewy na pokrycie różnic cenowych podczas przetwarzania płatności.

Oprócz tego już teraz znajdziesz w internecie sporo produktów, za które możemy zapłacić w stable coinach. Od strony sprzedawcy, warto wiedzieć o tym, że możliwość przyjmowania płatności w stable’ach oferuje wtyczka CoinPayments, która pobiera 1%-ową prowizję od transakcji.

Są też na rynku ogromne sklepy, w których płaci się tylko i wyłącznie kryptowalutami. 

Kantor wymiany kryptowalut: gdzie kupić stable coiny? 

“Powiedzcie mi lepiej, gdzie mogę kupić swoje pierwsze stable :)” 

Warto kupować stable coiny w kantorach krypto, ponieważ wtedy i tylko wtedy możesz zachować pełną anonimowość. Na dużych giełdach jest to niemożliwe, ponieważ wszystkie transakcje przechodzą przez tradycyjny system bankowy, co z kolei utrudnia bycie anonimowy 🙂

Wniosek: Zapraszamy do nas, na Marszałkowską! 

Podsumowanie

Nasz kantor krypto bez weryfikacji zapewnia pełną anonimowość. Umożliwiamy wymianę kryptowalut na pln oraz kupno bitcoina. 

Zachęcamy do używania stable coinów, obracania nimi w CeFi, DeFi i zapraszamy skorzystania z naszych usług!

W naszym kantorze wymiany bitcoina kupisz swoje pierwsze USDT i BUSD.

Życzymy dobrych łowów, wysokich yieldów i udanych inwestycji. Do zobaczenia w kolejnym artykule!