Categories
Kryptowaluty

To Koniec NFT? Najnowsze Informacje Ze Świata Kryptowalut:

 

GM! Pamiętacie jeszcze NFT? Sporo osób mówi, że rynek NFT się kończy. I w sumie… chwilowo to prawda. Wolumeny na OpenSea spadły z ponad 100 milionów dolarów dziennie na 4-6 milionów. To spadek o 97%, niczym na shitcoinie 🙂 I wiecie co? Niektórzy już stawiają krzyżyk na non-fungible tokens. Jednak naszym zdaniem to nie jest dobre podejście. Może się okazać, że w perspektywie kilku lat sama technologia naprawdę zmieni świat. Spadek o 97% od szczytu może oznaczać nową erę. 

Krzywa adopcji nowych technologii

Dlaczego? Tak zawsze wygląda adopcja nowych technologii. Na samym początku jest hype – dużo firm zaczyna się tym zajmować, a potem rośniemy do poziomu bańki, gdzie mamy ogromne napompowanie wycen, a potem ogromny krach. 

Tak było np. przy dot com bubble, gdzie każda firma, która umieszczała w swojej domenie .com, bez wysiłku zbierała finansowanie.

Co więcej, to nie jest tylko kwestia ostatnich 20 lat. Warto wziąć przykład firm samochodowych, których na początku XX wieku było aż… 2000! I wiecie co? Tylko 3 przetrwały do teraz – GM Motors, Crysler i Ford. W międzyczasie 2 z tych firm zbankrutowały. Najważniejsze jest to, że na bazie tych firm, które przetrwały, został zmieniony świat. 

Podobnie może być z NFT – 99% kolekcji jest bez sensu, nie ma użyteczności, i pewnie nie przetrwa próby czasu. Natomiast ten 1% spowoduje rewolucję.

Co teraz dzieje się z NFT?

Wolumeny na samych tokenach NFT lecą w dół. Natomiast cały czas są trendy, które się rozwijają. Świetnym przykładem jest NFT lending, czyli coś, co możesz znać z DeFi Summer. 

Lending & borrowing polega na tym, że jesteś w stanie uzyskać pożyczkę w świecie DeFi po wpłaceniu tzw. collateral-u, czyli zabezpieczenie swojej pozycji. Traderzy na całym świecie używają platform typu Aave czy Compound, żeby zlewarować zagrania na rynku i uzyskać dodatkową gotówkę. 

Załóżmy, że masz 10 ETH. Nie jesteś w stanie grać nimi na rynku z dźwignią, bo musiałbyś je sprzedać. Natomiast traderzy biorą pożyczkę pod zastaw i otrzymują ok. $13k w “gotówce”, które moga wykorzystać na rynku. 

Jeśli je stracą, ich zastaw w ETH zostanie zlikwidowany. Natomiast jeżeli zyskają, czyli przykładowo zrobią $20k z $13k, mogą spłacić pożyczkę, otrzymać ETH z powrotem i odejść z $7k w proficie. 

Entuzjaści rynku NFT podłapali ten pomysł i stwierdzili, że trzeba rozwiązać problem niepłynności tokenów NFT. 

Chodzi o to, że NFT nie ma za bardzo żadnej użyteczności, plus, żeby je sprzedać, trzeba znaleźć drugą stronę transakcji. 

Natomiast co jeżeli można stworzyć rynek NFT lending and borrowing, który polega na tym, że: 

  1. właściciel NFT zastawia swoje NFT w smart contracie i bierze pożyczkę w stable coinach, którą następnie może stracić
  2. jeśli posiadacz NFT nie spłaci pożyczki, jego token NFT zostaje na platformie DeFi (lub u drugiej strony transakcji). 

Tutaj wkraczają dwa modele NFT lending, czyli peer2pool i peer2peer. 

Peer2Peer jest jasne: żeby udzielić NFT loan, potrzebujemy dwóch stron transakcji: jedna strona zapewnia gotówkę, a druga wpłaca NFT. Jeśli właściciel NFT nie odda gotówki, cash supplier może zatrzymać NFT dla siebie.

Natomiast Pee2Pool funkcjonuje trochę jak na DEXach, które działają w oparciu o pule płynności. Z jednej strony transakcji mamy posiadacza NFT, a z drugiej pulę płynności, zasilaną przez projekt lub społeczność (która otrzymuje nagrody za dostarczenie płynności).

Kiedy właściciel NFT chce wziąć “kredyt”, otrzymuje gotówkę z puli płynności, a nie od drugiej strony transakcji. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.